Liigu sisu juurde

Kui jätta ühe korra rinnast andmata ja toita last pudelist piimaseguga, siis rinnapiima teke kannatab selle all, sõnas Säde. Sul jumala õigus oli.

Kägu kirjutas: palun kuula mind — mul oli alguses samamoodi ja ma kuulasin imetamisnõustajaid — et anna rinda, harjutab, õpib jne.

Tekst: Ada Vahtrik, Ida-Tallinna Keskhaigla imetamise nõustamise juht Rinnale esimesel tunnil Esimest korda peaks beebi rinda saama võimalikult vara, kindlasti esimesel sünnijärgsel tunnil. Tavaliselt on terved vastsündinud esimese kahe elutunni jooksul ärkvel ja imetamine õnnestub hästi. Tita on ema läheduses rahulikum ja tema sünni­järgne kaalulangus jääb väiksemaks.

Navigeerimismenüü

Lapse raskus ema kõhul soodustab ka platsenta väljutamist. Kui mingil põhjusel ei saa last kohe rinnale panna, peaks imetamist alustama esimesel võimalusel, kui probleemid on taandunud. Hilisem alustamine võib nõuda suuremat pühendumist, sest lisatoitu saanud laps võib vajada rohkem aega, et rinna imemisega harjuda.

Füsioloogiline kaalulangus[ muuda muuda lähteteksti ] Pärast sündi kohastub ema tootma rinnapiima. Esimesed 2 nädalat pärast sünnitust toodetakse nn ternespiima, milles sisaldub valdavalt vadakuvalk ja vähe rasva.

Kui laps ise rinnast imeda ei saa, peaks rinda lüpsma regulaarselt ja tihti, et tagada piisav stimulatsioon. Lisatoidu andmise vajadusel tuleks vältida pudeli kasutamist, mis segab lapsel õiget rinnaimemise tehnikat õppida.

Kui õigel ajal sündinud terve tita imeb aktiivselt rinda, kohaneb ta esimese kolme päeva jooksul sellega kenasti. Kuidas titat imetada? Vahetult pärast sünnitust on kõige mugavam imetada lamades.

Arstide nõuanded, tervisetestid ja -teenused.

Selleks lama küljel ning säti padi pea ja õla vahele — nii on õlavööde lõdvestatud ja pea toetatud. Jalad peaksid olema põlvedest kõverdatud. Kui algul on raske käega last toetada, võid panna talle selja taha kokkurullitud käteräti või teki. Imetada võid ka istudes, kuid selg peaks olema hästi toetatud ja sirge. Mugav on tugitool, kus saad küünar­nuki panna nii, et lapse raskus ei lan­ge kogu imetamise ajal käele.

imikute kaalukaotus minu rasva kadu on peatunud

Vahel on abi ka sellest, kui asetada põlvedele padi, imikute kaalukaotus laps oleks rinna suhtes loomulikul kõrgusel. Õige imemisvõte Imedes on lapse kõht vastu ema kõhtu, pea ja keha ühel joonel. Enne rinna haaramist asuvad lapse nina ja nibu vastastikku. Kui laps avab suu, lähenda ta oma rinnale. Ülal on nibuvälja näha rohkem kui allpool. Kasulik ternespiim Esimestel sünnitusjärgsetel imikute kaalukaotus on rinnas ternespiim, mis on erilise koostisega ja vastab just lapse kohanemisvajadustele.

Ternespiima välimus võib olla erinev: kas paks oranžika värvusega või kleepuv ja läbipaistev. See on lapsele parim esimene toit. Ternespiim on asendamatu, sest sisaldab vähemalt viis korda rohkem antikehi kui hilisem emapiim, ning see on vajalik lapse soolestiku ettevalmistamiseks ja nakkuste ärahoidmiseks. Ka imetamist õpitakse Imetamise õppimine võib aega võtta nii emal kui ka lapsel.

Esimese 24 tunni jooksul on normaalne, kui kindlat söömise rütmi veel ei kujune ja laps saab süüa sel ajal, kui ta küsib imikute kaalukaotus 4—6 korda ööpäevas.

Kunsttoidu pakkumisega ei tasu kiirustada ka siis, kui lapse kaal hakkab langema. Normaalne on toita last nii sageli, kui ta soovib.

imikute kaalukaotus chiline fat burner avis

Kui laps on ka teisel päeval unine ega ärka piisavalt tihti, et ise süüa, tuleb teda päeval äratada ja toitmise ajal ergutada. Ka 12 imetamist teisel-kolmandal päeval ei pruugi tekitada rindadele probleeme lõhed jmkui laps imeb alati õige tehnikaga. Kui nibudele on siiski tekkinud lõhed või kui imetamine on piinavalt valus, tasub pöörduda kohe ämmaemanda poole, kes kontrollib veel kord lapse imemist.

imikute kaalukaotus arriba kaalulangus

Nibukaitsete kasutamine ilma põhjuseta ei ole soovitatav, kuid probleemide imikute kaalukaotus ei tasu abi­vahendeid karta. Kahenädalane laps peaks olema juba taas oma sünnikaalus. Ka piimakogus kasvab naistel tavaliselt märgatavalt umbes kolmandal sünnitusjärgsel päeval.

Lastearst Reet Raukas: imiku piimasegu peaks olema viimane võimalus - Lapse tervis - Tervis

Sage õige võttega imetamine esimestel päevadel hoiab ära lapse liigse kaalulanguse, aitab tal vabaneda esmasroojast ehk mekooniumist ja hoiab niiviisi last ülemäärase kollasuse eest. Esimene kaka Esimestel päevadel on lapse kaka musta värvi ja pissi kogus suhteliselt väike.

imikute kaalukaotus k vend salendav seepi ulevaade

Kui alates kolmandast päevast suurenevad pissimise sagedus ja uriini kogus ning väljaheide muutub umbes seitsmendaks päevaks kollaseks ja vedelaks, on lapse söömisega tõe­näoliselt kõik korras. Igas Eesti sünnitusmajas on tööl ämmaemandad ja arstid, kes oskavad sind aidata. Ema ja lapse nahk-naha-kontakt 1,5—2 tundi pärast sündi on hea, sest Emad on rahulikumad, hoiavad last rohkem enda juures ja võtavad titat rohkem sülle.

Emad taluvad paremini haavade õmblemist ja unustavad väsimuse. Krooks välja! Kuna koos piimaga satub lapse makku ka õhku, mis põhjustab ebamugavustunnet, tuleb aidata lapsel sellest vabaneda.

imikute kaalukaotus kuidas valtida naorasva kadu

Selleks tõsta beebi pärast söötmist püstisesse asendisse. Mugav on hoida last näoga enda poole või panna ta enda õlale lamama, toetades tema selga ja pead.

Mõnel lapsel väljub õhk kohe, mõnel kulub selleks kuni 20 minutit. Koos õhuga tuleb sageli välja ka piima. Tavaliselt on selle kogus siiski väike ja muretseda pole vaja. Söömisega seotud probleemidele viitavad Laps peab saama rinda kaheksa korda ööpäevas või imikute kaalukaotus. Pissimine on harvem kui 6—8 korda öö­päevas. Leevendust piimapaisule Teisest kuni kuuendast päevast alates tulvab emal rinda piim ja võib tekkida piimapais. Piimapaisu ajal on rinnad suured, kõvad ja hellad, vahel ka kuumad ja punetavad.

Kuidas ennast aidata? Kui rinnad jäävad ikka kõvaks, võid pakitsustunde vähendamiseks piima välja lüpsta.

Popimad nimed aprillis – täiesti uued tulijad!

Seda siiski nii vähe kui võimalik, sest lüpsmine ergutab piima teket. Näiteks külmkapist võetud kapsaleht sobib hästi. Rinda tühjenda käe või pumbaga sama sageli, kui laps peaks imema, s. Naiste loomulik võime oma last rinnaga toita vajab palju toetust, sest eriti imetamise algul on see protsess väga haavatav. Komitee esimeheks valiti kauaaegne laste ja emade tervise eest seisja, lastearst Adik Levin. Plaanis on ühitada spetsialistide nõuandeid, ohjata kunsttoidu reklaami ja palju muud.