Vitiliigo

Vitiliigo ehk naha laikpigmenditus on autoimmuunse geneesiga haigus, mille puhul autoimmuunreaktsioonide tagajärjel melanotsüüdid hävivad. Need rakud ei tooda enam melaniini ehk pigmenti, nahale ilmuvad ebaregulaarse kujuga heledad või täiesti valged laigud. Ka karvad vitiliigo piirkonnas muutuvad valgeks.

Haigust esineb 1-2% elanikkonnast. Pooltel neist areneb vitiliigo enne 20 eluaastat. Vitiliigo laigud ilmnevad kõige sagedamini näol, huultel, kätel, jalgadel ja genitaalpiirkonnas.

Vitiliigo ja UVB teraapia

Kliinilisi katseid kitsaspektrilise UVB-ga on tehtud võrdlemisi vähe [1], [2], [3], [4], kuid nende tulemused on väga positiivsed. Samas puuduvad ebameeldivad kõrvalmõjud. Viimaste aastate jooksul on UVB valgusravi pälvinud huvi kogu maailmas ning tänaseks on ta vitiliigo ravi meetod nr. 1. Kliinilise katse kohaselt on UVB valgusravi ohutu ka lastele [1]

UVB teraapia on tõhus pikaajaline meetod värvi tootvate rakkude stimuleerimiseks juhul, kui vitiliigo reageerib ravile.

Et toimuks repigmenteerumine, peavad naaber-pigmendirakud tootma uusi pigmendirakke. Need rakud võivad asuda vitiliigo laigu servadel, karva folliikulis või isegi vitiliigo laigus endas, juhul kui melanotsüüdid pole täielikult hävinenud.

Detrodis läbi viidud katse tulemusel täheldati, et enamikel juhtudel (5/7) taastub pigmentatsioon enam kui 75% ulatuses u.19 protseduuriga, kuid mõndadel (2/7) on vajalik 40-50% repigmenteerumiseks u.45-50 protseduuri. Protseduure tehakse 3 korda nädalas ning UVB valgustusaegu tõstetakse iga järgmine kord +15% , juhul kui peale eelmist raviseanssi ei ole tekkinud punetust. Peale 75%-lise repigmenteerumise saavutamist jätkati ravi 2 korda nädalas 4 nädala jooksul, järgmise 4 nädala jooksul 1 kord nädalas.

UVB raviseadmed kodukasutusse

UVB raviseadmeid müüakse ka kodukasutusse. Meie seda kahjuks ei saa pakkuda.

UVB ja ravimid vitiliigo raviks

Mitte mingil juhul ei ole vajalik kombineerida UVB valgusravi teiste ravimeetoditega. Efektiivsuse paranemist ei ole tõestatud.

UVB ja nahavähk?

Euroopas on kitsaspektrilist UVB-d kasutatud juba 1980-ndate aastate keskpaigast ning ei ole tõestust, et see põhjustab nahavähi riski suurenemist.

Lisalugemist
Vitiliigo – Delfi.ee

Viited

[1] Westerhof W, Nieuweboer-Krobotova L. Treatment of vitiligo with UV-B radiation vs. psoralen plus UV-A. Arch Dermatol 1997;133:1525-8.

[2] Njoo MD, Bos JD, Westerhof W. Treatment of generalized vitiligo in children with narrow-band (TL-01) UVB radiation therapy. J Am Acad Dermatol 2000;42:245-53.

[3] Scherschun L, Kim JJ, Lim HW. Narrow-band ultraviolet B is a useful and well-tolerated treatment for vitiligo. J Am Acad Dermatol 2001;44:999-1003.

[4] Tjioe M, Gerritsen MJ, Juhlin L, van de Kerkhof PC. Treatment of vitiligo vulgaris with narrow band UVB (311 nm) for one year and the effect of addition of folic acid and vitamin B12. Acta Derm Venereol 2002;82:369-72.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*