UV Kiirgusest

Vastavalt lainepikkustele eristatakse päikesevalgusel 3 liiki kiirgust: ultraviolett-, nähtav- ja infrapunakiirgus.

Ultraviolettkiirgus ehk UV-kiirgus on elektromagnetlainetus, mis jaotatakse vastavalt füüsikalistele omadustele ja bioloogilisele toimele kolme laineala piirkonda:

  1. UV-C 100 – 280 nm,
  2. UV-B 280- 320 (280-315) nm,
  3. UV-A 320-400 (315-400) nm.
UVA (320-400 nm) UVB (280-320 nm) UVC (100-280 nm)
Moodustab 95% maapinnale jõudvast ultraviolettkiirgusest, 40% uv kiigusest jõuab 50 cm sügavusele vette (meres, järves, jões) Moodustab 5 % maapinnale jõudvast ultraviolettkiirgusest Filtreerub maa osoonikihis või absorbeerub atmosfääris (tolm, suits, aur, pilved).
Kiirguse intensiivsus on aastaringselt muutumatu Tänu lühemale lainepikkusele ei jõua dermiseni (ei läbi ka tavalist aknaklaasi), vaid neeldub epidermises. Inimesele eriti ohtlik.
Tänu pikemale lainepikkusele tungib ta sügavale dermisesse (läbib ka tavalise aknaklaasi, kerged riided, mütsi). Talvekuudel, kui maa eemaldub päikesest ei ulatu UVB kiired maapinnani. UVC on päikese kõige kitsam spekter.
Solaariumi lambid (+2,5 kuni 5% UVB-d). Võrreldes UVA-ga on UVB 1000 korda tõhusam päikesepõletuse tekitaja.
Meditsiinis nimetatakse UV-B spektrit põletusspektriks.
Mõju pikaajalises perspektiivis Mõju nahale:
Naha tasandil:
Tekitab päevitamisel koheselt nahapunetust, stimuleerib melaniini tootlikkust – > päevitus Mõistlikes doosides aktiveerib melanotsüüdid, põhjustades rakkude kasvu ja intensiivistades pigmendi moodustumist, mille tulemuseks on nähtav päevitus ja naha kaitsevõime suurenemine UV-kiirguse suhtes.
Sügaval dermises:
Lõhub elastiini- ja kollageenikiude -> naha enneaegne vananemine ja kortsude teke-> nahavähk Üledoos põhjustab naha punetust (päikesepõletust) ning initsieerib naha- ja silmahaiguste teket, naha enneaegset vananemist, kortsude teket.stimuleerib melaniini tootlikkust – > päevitus; melonotsüütide vohamine;
Arvatakse, et UVA-kiirguse kahjustav toime on põhjustatud aktiivsetest hapniku- osakestest, mis reageerivad erinevate biopolümeeridega (DNA, valgud). Et päikesekiirguse negatiivseid toimeid pehmendada, nahk pigmenteerub ja naha sarvkiht pakseneb.
Et päikesekiirguse negatiivseid toimeid pehmendada, nahk pigmenteerub ja naha sarvkiht pakseneb.

UV-KIIRGUSE TUNGIMINE NAHKA

Nahapinnale jõudnud UV-kiirgus neeldub, peegeldub ja hajub. Peegeldumine ja hajumine toimub ka erinevatel nahastruktuuridel (karvanääpsud, rasunäärmed, rakuelemendid).

Nahka ja silma tungimise sügavus sõltub lainepikkusest:

  • UV-C – marrasnahk, sarvkest,
  • UV-B – pärisnahk, lääts ja klaaskeha,
  • UV-A – nahaaluskude, klaaskeha.

Vähesel määral jõuab UV-kiirgust siiski ka silma võrkkestale- UV-B alla 1% ja UV-A alla 2% kogukiirgusest, lastel veidi enam

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*