Kitsaspektriline UVB

Hõlmab päikesekiirguse spektrivahemikku 310-315 nm, maksimum 311 nm.

See spektrivahemik on mitmete nahahaiguste raviks kõige efektiivsem: psoriaas, atoopiline ekseem, vitiliigo, pruriitus ehk sügelus, mitmekujuline valguslööve (polymorphic light eruption, PMLE) ehk päikeseallergia ja varajased T-rakulised lümfoomid (early cutaneous T-cell lymphomas)

UVB kitsas spekter on loodusliku päikese kõige suurema kasuteguriga spekter. Kui päevitades saab inimene 100% päikesekiirgust, siis kitsa spektri puhul ainult 1%, välistades üleliigse päikesepõletuse riski ning kahjulikud kiired. Võrreldes tavalise solaariumiga on UVB tunduvalt ohutum, sest UVA tungib sügavale pärisnahka kahjustades kiudained, mis muudavad naha elastseks, põhjustab naha enneaegset vananemist ning üleannuse korral suurendab nahavähi riski. Ka UVB üledoosid põhjustavad päikesepõletust, aga see on päikesepõletustest kõige turvalisem.

Eelised võrreldes nahahaiguste ravi laiaspektrilise UVB-ga:

  • Lühemad ekspositsioonidoosid, kuid samas suurema intensiivsusega
  • Lühem ravikuur
  • Suurem paranemistõenäosus
  • Pikemad remissiooniperioodid enne psoriaasilööbe taasvallandumist

Kõrvalmõjud:

Nii nagu loodusliku päikese puhul, on kitsaspektrilise UVB teraapia peamiseks kõrvalmõjuks päevitumine, sarvkesta paksenemine ja punetus, seetõttu on soovitav määratud ravidoosidest kinni pidada. Üledoos võib tekkida sekunditega.

Üledoosi ehk punetuse või (päikese)põletuse korral on tegemist naha pealmise kihi reaktsiooniga ega kujuta endast väga tõsist probleemi, v.a. ebamugavustunne, mis mõõdub paari päeva jooksul.

Ravidoosid:

Ravi alustatakse vastavalt haiguse omapärast, nahatüübist, raviseadme omapärast, valgusallika distantsist ja UV-lambi elueast (lambi vananedes/kuludes tema toime väheneb ning distantsi vähendatakse) alates 10 sekundist esimesel korral kuni maksimum 10, raskematel juhtudel kuni 15 minutini (u. 20-30 korral või hiljem). Doosi ei tõsteta iga kord vaid hoitakse mõned korrad ning alles siis ühe minuti kaupa.

Maksimumi saavutamine ei ole eesmärk. Kui haigus paraneb märgatavalt nt. 7 minuti peal, siis võib seda aega hoida kuni tekib vajadus doosi tõstmiseks.

Ravigraafik on igale inimesele individuaalne ning lähtub suuresti naha reaktsioonist, haiguse alluvusest ravile ning mugavustundest.

UVB valgusravi tuleks kasutada nii tihti kui vajalik ja nii harva kui võimalik. PUVA valgusravi on soovitatav mitte rohkem kui 200 protseduuri inimese eluea kohta. UVB puhul sellist piiri pole. Tuleks vaid meeles pidada, et inimese nahk talletab kogu eluea jooksul saadud UV-kiirguse.

Lisalugemist:

Narrow band UVB phototherapy in dermatology

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*