Tel. +372 56 204 707, 545 33 660, email: info@psoriaasikeskus.ee
Teenused
Psoriaas
pildid psoriaasist
UVB-ravi
tooted
foorum
partnerid
kirjandus
kontaktIDENTIFITSEERITI PSORIAASI GEENID

Pärast 10 aastat kestnud katsetusi on teadlased leidnud kolm geeni, mida seostada nahapsoriaasiga. Teadlased on ühtlasi arvamusel, et naha moonutatud seisundil on tugev seos immuunsüsteemiga.

Psoriaasi kirjeldatakse haigusena, mille korral punetav nahk sügeleb ning kipitab. Haigust on seostatud mitmete keskkonnateguritega ning tal on ka palju vorme – nt psoriaatiline artriit ning rida tervetele kudedele immuunsüsteemi poolt põhjustatud haigusi nagu diabeet, luupus jne. Esimesi psoriaasisümptomeid seostatakse kas stessi, streptokokkbakteri infektsiooni või HIV-ga. Ameerika Ühendriikides kannatab psoriaasi all 4,5 miljonit inimest, Lääne-Euroopa riikides põeb haigust umbes 2 % rahvastikust.

10-aastast projekti psoriaasigeenide kindlakstegemiseks juhtis geneetikaprofessor Anne Bowcock Washingtoni Ülikooli Arstiteaduskonnast. Tema sõnul on nüüdsest võimalik jälgida geenide funktsionaalset rolli ning leida vastus olulistele küsimustele – nt kuidas muutused rakumehhanismides haigusi põhjustavad. Bowcock arvab, et suure tõenäosusega on psoriaasi teke põhjustatud immuunsüsteemist. Võimalik, et immuunsüsteem kas reageerib üle kahjustades sellega terveid kudesid või ei suuda naha teatud immuunrakke välja lülitada.

Psoriaasiga seotud geenide isoleerimiseks analüüsisid teadlased 242 Põhja-Euroopa perekonna DNA-d. Perekonnas pidi seejuures olema vähemalt 2 psoriaasihaiget. Uuringud kolme geeniga - SLC9A3R1, NAT9, RAPTOR – kestsid kümme aastat, kuna geenid oskavad ennast osavalt muuta. Lisaks leidsid teadlased, et suurenenud psoriaasiriski geenivariandid leidusid 37 % katsealustest, kes haigust ei põdenud. Kuna psoriaas areneb välja vaid keskmiselt 2 % inimestel, peab psoriaasiriski väljakujunemisega olema seotud tunduvalt rohkem geene. Bowcock nimetab kolme kindlakstehtud geeni küll madala riskiastmega, ent siiski äärmiselt olulisteks geenideks, mida varem psoriaasiga ei seostatud.

Bowcock on koos kolleegidega mitmetest USA ülikoolidest leidnud tõendusmaterjali selle kohta, et nimetatud kolm geeni mõjutavad immuunsüsteemi rakkude (nn T-rakkude) arengut. Geenid SLC9A3R1 ja NAT9 võivad teatud tingimustes olla reguleeritud geeni RUNX1 poolt, millel on täita aktiivne roll vererakkude (sh immuunsüsteemi vererakkude) tekkel. Kuna nii naha kui immuunsüsteemi ülesandeks on kaitsta inimkeha nakkuste eest, siis võib just see geen anda uut informatsiooni.
Bowcock sõnul tuleks uurida ka seda, kas nimetatud geenid on seotud teiste autoimmuunhaigustega (nt nahaekseem), mida seostatakse 17. kromosoomi sama piirkonnaga, kust psoriaasigeenid isoleeriti. Lisaks eelnevale kavatsevad teadlased kasutada identifitseeritud geene hiire või mõne teise looma psoriaasimudeli loomiseks.

Uurimus avaldati ajakirjas Nature Genetics.
(Washington University), 11.11.2003


Emuõli, lisanditeta.


Ekseemikreem ehk psoriaasikreem.
Emuõli, shea või, soja.Liitu meililistiga
Sisesta nimi ja meiliaadress:
Nimi:
E-mail:
Liitu   Eemalda  

 

 Psoriaasikeskus, Copyright 2003-2013  

Pealeht | Kontakt | E-mail | Psoriaas | Valgusraviseadmete müük
Kirjandus | Artiklid | Otsing| Sisukaart | Lingid | Partnerid