MTÜ Psoriaasihaigete Toetamise Ühing "Psoriaasikeskus"
The Support Sociaty for Psoriasis Sufferers in Estonia
Tel. +372 656 7072, 56 204 707, 545 33 660, email: info@psoriaasikeskus.ee


Teenused
Psoriaas
pildid psoriaasist
UVB-ravi
tooted
foorum
partnerid
kirjandus
kontaktNAHAHAIGUSED: Pikaajaline PUVA-ravi tõstab nahavähi riski

Tamar E. C. Nijsten ja Robert S. Stern (Harvard Medical School, Boston) kirjutavad ajakirja The Journal of Investigative Dermatology augustinumbris, kuidas juba pea 30 aastat psoriaasi ja muude dermatooside puhul kasutatav PUVA-ravi suurendab mitmete uuringute andmeil oluliselt skvamoosrakulise vähi riski, mille tõus ulatub ka teise aastakümnesse pärast ravi lõpetamist. Tõendeid on ka basaalrakulise vähi riski väiksemast tõusust, kuid autorite andmeil on mittemelanoomse nahavähi risk pikema ajaperioodi jooksul seni olnud ebaselge.

Teadlased uurisid 1380 PUVA-ravi lõpetanud patsiendi andmeid. Keskmiselt oli raviperioodi pikkus olnud 20 aastat.

PUVA-ravi intensiivsus on määrav

Analüüs näitas, et PUVA-ravile ekspositsiooni taset sai enim seostada skvamoosrakulise kartsinoomiga, mille esinemine oli kõrgeima ravidoosi grupis madalaima doosi saanud patsientidega võrreldes 30 korda kõrgem. 25 aastat pärast ravi lõpetamist oli vähemalt üks vähikolle leitud umbes seitsmel protsendil neist, kellele oli sooritatud vähem kui 200 protseduuri ning enam kui pooltel neist, kelle protseduuride arv oli üle 400.

Suurt PUVA-ravi protseduuride arvu seostasid uurijad ka basaalrakulise kartsinoomi riski kõrgenemisega, eriti meestel. Ligi 33 protsendil üle 200 protseduuri läbinutest arenes 25 aasta pärast basaalrakuline vähk. Skvamoosrakulise vähiga võrreldes ei tõusnud basaalrakulise vähi risk nii teravalt raviprotseduuride arvu suurenemisega.

Uuringu autorid soovitad jälgida PUVA-ravi patsiente pikaajaliselt ning arvestada ravianamneesiga ka dermatooside alternatiivse ravi määramisel. "Varasem PUVA-kasutamine võib mõjutada hilisema ravi riski, eriti uuemate immunosupressiivsete ja immunomoduleerivate ainete puhul, mis võivad naha kartsinogeneesi neil kõrge riskiga patsientidel varjata või indutseerida," kirjutavad teadlased.

Retinoidid vähendavad riski

Mõned kuud hiljem, ajakirja Journal of the American Academy of Dermatology oktoobrinumbris kirjutavad samad autorid aga sellest, kuidas PUVA-ravi saanud patsientidel vähendab nahavähi riski teise psoriaasiravimi – suukaudsete retinoidide –kasutamine.

Nijsten ja Stern mainivad, et suukaudsed retonoidid on varasemates uuringutes andnud häid tulemusi nendel patsientidel, kellel on kõrge risk skvamoosrakulise vähi tekkeks, kuid madala või mõõduka riski puhul ei ole efekti täheldatud. Seepärast on olnud ka ebaselge, kas retinoidravi oleks vähiriski poolest kasulik ka psoriaasipatsientidel.

Autorid uurisid, millised on vähemalt 26 nädalat aasta jooksul suukaudseid retinoide kasutanud ja PUVA-ravi saanud psoriaasipatsientide nahavähi esinemissagedused. Täpsemalt võrreldi nahavähi esinemissagedusi neil aastatel, kui retinoide kasutati või ei kasutatud.

Võttes arvesse teised skvamoosrakulise vähi riskifaktorid, sai retinoidide tarvitamist seostada 21-protsendilise vähiriski langusega. Basaalrakulise vähi eest ei näinud retonoidid kaitset pakkuvat.

Teadlase arvates on nende leid kooskõlas varasemate uuringute andmetega kõrge vähiriskiga patsientide kohta. Nijsten ja Stern ütlevad lõpetuseks siiski, et suukaudsete retonoidide teisi riske tuleb vähivastase toime kõrval samuti arvesse võtta. Vähivastane toime on retonoididel uuringu järgi siiski piiratud nende kasutamise perioodiga. (J Invest Dermatol 2003 Aug; 121:2:252–258; J Am Acad Dermatol 2003; 49:644–650)


Allikas:

Meditsiini uudised
04.november 2003 19/29


Emuõli, lisanditeta.


Psoriaasikreem.
Emuõli, shea pähklivõi, soja.Liitu meililistiga
Sisesta nimi ja meiliaadress:
Nimi:
E-mail:
Liitu   Eemalda  

 

 

MTÜ Psoriaasihaigete Toetamise Ühing, Copyright 2003-2008  

Pealeht | Kontakt | E-mail | Psoriaas | Valgusraviseadmete müük
Kirjandus | Artiklid | Otsing| Sisukaart | Lingid | Partnerid