MTÜ Psoriaasihaigete Toetamise Ühing "Psoriaasikeskus"
The Support Sociaty for Psoriasis Sufferers in Estonia
Tel. +372 656 7072, 56 204 707, 545 33 660, email: info@psoriaasikeskus.ee


Teenused
Psoriaas
pildid psoriaasist
UVB-ravi
tooted
foorum
partnerid
kirjandus
kontakt



Psoriaas kui paratamatus, millega praegu veel tuleb leppida?

Lõunaleht

Psoriaas ehk soomussammaspool on krooniline nahahaigus. Selle tunnusteks on ketendavad nahakolded, eriti küünar-ja põlvenukkide piirkonnas, kuid see võib esineda ka teistes kehapiirkondades - näiteks ka peanahal ja küüntel.

Raske vormi puhul võib lööve paikneda üle terve keha. Sügelust seejuures reeglina ei esine. Psoriaas ei ole nakkav, nagu mõnikord ekslikult arvatakse ja seetõttu haigeid välditakse.

Esineb nii talvist kui ka suvist psoriaasi vormi, st haigus ägeneb ühel nimetatud aastaaegadest.

Lööve võib olla erineva suuruse ja kujuga. Vahel haarab haigus ka liigeseid. Psoriaasi põeb Eestis ca 2-3 % elanikkonnast. Praegu veel ei ole see haigus välja ravitav. Sümptomaatiliseks raviks kasutatakse paikseid ravimeid (salvid, vedelikud, šampoonid) ja tablette, kuid ka naha pehmendamise vahendeid (parimad on Ceridal lipolahus ja vaseliinõli kreem). Vahendite määrimisel ja pesemisel ei ole soovitatav nahka hõõruda. Teades psoriaasi soodustavaid tegureid, on aga võimalik hoiduda haiguse väljakujunemisest, kergendada selle kulgu või hoida seda pikemat aega vaibeperioodis.

Psoriaasi haigestumise vältimiseks on vajalik püüda vältida kurgupõletikke. Krooniliste põletike puhul tuleb aktiivselt tegelda nende raviga. Pikkade ravikuuridena ei tohiks seejuures kasutada antibiootikume, kui selleks puudub hädavajadus. Iga päev ei ole soovitatav keha seebiga pesta kui töö iseloom seda ei nõua. Keha pesemiseks 2-3 korda nädalas on parim laste seep. Pesu pesemiseks on neutraalsemad vahendid praegu saadaval olevatest Bonux, OMO, Persil.

Vastu nahka ei ole hea kanda villast ja sünteetilist kangast. Aluspesuks on sobivaim materjal puuvillane. Kindlasti soodustavad psoriaasi teket suitsetamine ja alkohol. Seevastu tervislik toitumine ja kohviga liialdamisest hoidumine on psoriaasi vältimisel omal kohal. Psoriaasi soodustavaks teguriks on ka stress.

Psoriaas võib olla psühho-somaatiline haigus. Ta on küll krooniline, kuid sageli remissioonis, st ei avaldu, kui arvestatakse haigust soodustavaid tegureid ja püütakse neid vältida.


Emuõli, lisanditeta.


Psoriaasikreem.
Emuõli, shea pähklivõi, soja.



Liitu meililistiga
Sisesta nimi ja meiliaadress:
Nimi:
E-mail:
Liitu   Eemalda  

 

 

MTÜ Psoriaasihaigete Toetamise Ühing, Copyright 2003-2008  

Pealeht | Kontakt | E-mail | Psoriaas | Valgusraviseadmete müük
Kirjandus | Artiklid | Otsing| Sisukaart | Lingid | Partnerid