MTÜ Psoriaasihaigete Toetamise Ühing "Psoriaasikeskus"
The Support Sociaty for Psoriasis Sufferers in Estonia
Tel. +372 656 7072, 56 204 707, 545 33 660, email: info@psoriaasikeskus.ee


Teenused
Psoriaas
pildid psoriaasist
UVB-ravi
tooted
foorum
partnerid
kirjandus
kontaktPraegu kipub ägenema psoriaas

Pärnu Postimees 10.detsember 2004

On saabunud jahe ja päikesevaene aeg, mil ägenevad kroonilised nahahaigused, nende hulgas psoriaas ehk soomussammaspool. Psoriaas on mittenakkuslik nahahaigus, mida põeb Eestis ligemale kolm protsenti elanikkonnast.

Sümptomid on punetavad naastud, laigud, sõlmed, mis kaetud valkjate kettudega. Selline lööve võib esineda igal pool, enim küünarnukkidel, põlvedel, rindkerel, juustega kaetud peanahal ning nahavoltides.

Kahjustuda võivad labakäed, -jalad ja küüned.

Ei ole täpselt teada ühtegi kindlat põhjust, mis psoriaasi tekitab, kuid geneetiline eelsoodumus on olemas.

Kui psoriaasi põevad mõlemad vanemad, on lapsel 50 protsenti tõenäosus saada sama haigus. Laste haigestumus ei ole väga sage nähtus, meestel ja naistel on see võrdne.

Haiguse tekkele aitavad kaasa välised riskitegurid nagu infektsioonid, mitmed ravimid, mehaanilised ja keemilised tegurid, psühholoogiline stress, ülemäärane UV kiirgus, liigne kehakaal, suitsetamine ja alkoholi liigtarvitamine.

Psoriaas võib avalduda kogu elu vältel, kuid sageli tekib haigus noortel inimestel, pooltel juhtudel enne 25aastaseks saamist.

Selle aasta 15. ja 16. oktoobril viibisin Stockholmis Rootsi psoriaasi liidu kutsel, kus oli võimalus vahetada kogemusi. Muide, Rootsi psoriaasi liit annetas meie sõprussideme tekkimise algul UVB kabiini valgusraviks, mis töötab siiani.

Stockholmi läänis on kuus psoriaasi päevakeskust, neist kolm linnas. Külastasin üht, mis töötab hommikul poole üheksast kella kaheksani õhtul, patsiente on iga päev 165.

Keskuses on soolase veega bassein, vannid, dushid, valgusravikabiinid ja lokaalse UVB aparaadid. Siin kasutatavad baaskreemid ja ravimid on tasuta, on ka jalaravikabinet.

Patsiendile pühendatakse korraga tund aega. Jalaravi on tasuline, ühe visiidi hind on 70 Rootsi krooni.

Ei Eestis ega Pärnus tööta niisuguseid päevakeskusi, sest riigil puudub selleks raha. Pärnus ravitakse psoriaasi naha- ja suguhaiguste osakonnas või perearstide juures.

Meie osakond jääb ka uue haiglahoone tööle hakates vanasse asukohta - Sääse 3, kus on nahahaiguste polikliinik, haiglavoodid ja füsiaatriakabinet.

Üldjuhul on psoriaasi ravi ambulatoorne, haiglasse paneme ainult raskemate haigusvormide puhul. Niisuguseid patsiente on meil praegugi ja paraku otsivad meie inimesed abi alles siis, kui haigus on liiga kaugele arenenud ning ei piisa ei enda ega naabrinaise antud nõust.

Füsiaatriakabinetis teeme valgus- ja vesiravi (vesiravi vaid haiglas viibijaile), krüoteraapiat jt protseduure. Kergematel juhtudel kasutame monoteraapiat lokaalsete vahenditega, sagedamini aga kombineeritud ravi (vesiravi, valgusravi, paikne ravi, psühhoteraapia).

Oleme seisukohal, et hea ravitulemuse saavutamiseks peavad arst ja patsient moodustama teineteist mõistva tiimi.

Oleme patsientidele selgitanud sedagi, et tuleb õppida oma naha eest hoolitsema, sobivat riietust valima, stressi ja infektsioone ning muid psoriaasi vallandavaid tegureid vältima.

Geneetilise eelsoodumusega haigetel on psoriaas elulaad ja neil tuleb õppida selle haigusega elama.

Taimi Pohlak, nahahaiguste arst


Emuõli, lisanditeta.


Psoriaasikreem.
Emuõli, shea pähklivõi, soja.Liitu meililistiga
Sisesta nimi ja meiliaadress:
Nimi:
E-mail:
Liitu   Eemalda  

 

 

MTÜ Psoriaasihaigete Toetamise Ühing, Copyright 2003-2008  

Pealeht | Kontakt | E-mail | Psoriaas | Valgusraviseadmete müük
Kirjandus | Artiklid | Otsing| Sisukaart | Lingid | Partnerid